sobota, 27 sierpnia 2016

KULT CIAŁAKult ciała. Co może być złego w pragnieniu utrzymania kondycji fizycznej i zachowania jak najdłużej dobrego wyglądu? Okazuje się, że ma to i swoje ciemne strony. Jak zwykle dobre chęci prowadzą do niekoniecznie dobrych skutków. Warto w tym miejscu przywołać taką oto wypowiedź z książki Michela Houellebecq’a „Cząstki elementarne”:

„Przedmiotem pożądania seksualnego są zasadniczo na ogół młode ciała; a więc stopniowe opanowanie terenu uwodzenia przez bardzo młode dziewczęta było w gruncie rzeczy jedynie powrotem do normy, powrotem prawdziwego pożądania, analogicznym do powrotu prawdziwych cen, następującego po przegrzaniu giełdy. Kobiety, które w roku 1968 miały dwadzieścia lat, w wieku lat czterdziestu znalazły się w przykrej sytuacji. Przeważnie rozwiedzione, nie mogły znaleźć oparcia w małżeństwie – czy to z miłości, czy z interesu – zrobiły bowiem wszystko, by doprowadzić do jego rozpadu. Należąc do pokolenia, które jako pierwsze głosiło wyższość młodości nad wiekiem dojrzałym, nie mogły się dziwić, że następne pokolenie patrzy na nie z pogardą. Przecież kult ciała, który same ustanowiły, sprawił, że odczuwały coraz bardziej dojmujący wstręt wobec siebie, wobec swojej wiotczejącej skóry – taki sam, jaki odgadywały w spojrzeniu bliźnich.” (127)

Jak możemy przeczytać w „Cząstkach elementarnych” pokolenie roku ’68 ustanowiło kult ciała, kult młodości mającej przeważać nad starością. Starość ma to jednak do siebie, że trwa znacznie dłużej niż młodość (zwróćmy uwagę na szokujący fakt, że w „Cząstkach elementarnych” ludzie czterdziestoletni to już ludzie starzy). W związku z tym przejście z wieku „kultowego” do wieku, w którym pozostaje już tylko wspominanie imprez i zaliczonych dziewczyn (lub chłopaków) musi być bolesne. Jeżeli ustanowiło się zasady, wedle których liczy się jedynie piękne, młode ciało, bo jedynie takie umożliwia rywalizację seksualną, to osoby, które piękne ciało z wiekiem utraciły lub nigdy go nie miały, są zupełnie wyłączone z życia. Jak również podkreśla narrator, takie osoby nie mogą szukać oparcia w rodzinie, bo same ją zniszczyły albo wręcz nigdy tak naprawdę jej nie stworzyły, na skutek licznych romansów, rozwodów i aborcji.

Na temat kultu ciała i młodości pada w „Cząstkach elementarnych” jeszcze jedna ciekawa wypowiedź. Dotyczy ona jego skutków, które, jak to zwykle bywa, okazały się zupełnie nieprzewidywalne (zwłaszcza dla tych, którzy ten kult ustanowili). Mówi Annabelle, ni to kochanka, ni to przyjaciółka Michela, jednego z bohaterów książki:

„(…) Dzisiaj się wydaje, że w życiu jest taki okres, kiedy chodzimy na randki, bawimy się, potem pojawia się obraz śmierci. Wszystkich mężczyzn, których poznałam, przerażała wizja śmierci, bez przerwy myśleli o swoim wieku. Ta obsesja zaczyna się bardzo wcześnie – ja się z tym spotkałam u ludzi dwudziestopięcioletnich – potem wciąż narasta.” (290)

Ale to już temat do kolejnego wpisu. Jak zwykle życzę cierpliwości.


Cytaty pochodzą z książki: M. Houellebecq, Cząstki elementarne, Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2015, w tłumaczeniu A. Daniłowicz-Grudzińskiej